Lay Leadership

Board of Servant Directors

Class of 2023

  • Shelley Haines
  • Glenn Laster
  • Josh Hayes
  • Josh Bard
  • Steve Little
  • Ron Hornburger

Class of 2024

  • Ben Ferguson
  • Tim Clements
  • Meg Montgomery
  • Carin Bote
  • Tracey McKnight
  • Annette Striligas

Class of 2025

  • Martha Underwood
  • Roger Taylor
  • Shawn Wiley
  • Hamp Williams
  • Nathan Boyd
  • Miranda Goldsby

Board of Elders

Class of 2023

  • Susan Hinson
  • Lyla Bodkins
  • Bill Spann
  • Braxton Williams
  • Bill Ragon
  • Carey Sisson

Class of 2024

  • Josh Allen
  • Amy Ray
  • David Wright
  • Hunter Clement
  • Amelia Morton
  • Marsha Gaskill

Class of 2025

  • Danya Love
  • Ken Chilcutt
  • Debbie Dunaway
  • John McCommon
  • Jim Russell
Honorary Elder: Mary Jo Coffman

Nominations Team

Class of 2023

  • Tommy Cagle
  • Jim Rowland
  • Alecia Sanford

Class of 2024

  • Deborah Patterson
  • Clay Newman
  • Janet Tabor

Class of 2025

  • Mike Nichols
  • Evelyn Marshall
  • Holly Roolf

Personnel Team

  • Lyla Bodkins
  • Ben Ferguson
  • Denny Dix
  • Annette Striligas
  • Amy Ray
  • Eddie Hayes

Ministry Teams

Children's Ministry Team

  • Chelsea Matamoros
  • Nikki Yarbrough
  • Cynthia Wardlow
  • Hannah Kennedy
  • Ken Chilcutt
  • Betsy Hayes
  • Tori Lester
  • Ellen Crockarell
  • Keli Miller
  • Jenni Clausing
  • Megan Law
  • Tatum Winans

Nursery Ministry Team

  • Holly Johnson
  • Karen Little
  • Elizabeth Mathenia
  • Erin Singleton
  • Celeste Corbin
  • Cynthia Wardlow
  • Tori Lester
  • Becca Sage
  • Tatum Winans
  • Miranda Goldsby
  • Kelly Breazeale
  • Chelsea Matamoros
  • Audrey Gilbreath

Student Ministry Team

  • Meg Montgomery
  • Monica Harris
  • Julee Head
  • Sara Wallace
  • Danya Love
  • Braxton Williams
  • Bryan Allison
  • Jennifer Kelley
  • Claire Rikard
  • Millie Hayes
  • Clay Crockett
  • Betsy Hayes
  • Josh Mobley

YAM - Young Adult Ministry Team

  • Gerry Campbell
  • Ben Fisher
  • Jared Heldenbrand
  • Sophie Sage

JOY - Senior Adult Ministry

  • Gerry Campbell
  • Dallas Bunger
  • Glenna Bunger
  • Amelia Morton
  • Ed Bodkins
  • Lyla Bodkins
  • Harlin Trefz
  • Noreen Trefz
  • Chuck Petty
  • Karen Petty
  • William Helms

Outreach Ministry Team

  • Lori Williams
  • Sundi Meyer
  • Carin Bote
  • Glenn Miller
  • Meg Montgomery
  • Jayne Ragon
  • Jerry Hellums
  • Yakko Matamoros
  • *Youth Director*
  • *Children's Director*
  • Lindsey White
  • Gail White
  • Marie Street
  • Sue Vegors
  • Lee Russell
  • Debby Taylor
  • Leigh Ladd
  • Tracey McKnight
  • Karen Petty
  • Chuck Petty
  • Daphne Moses
  • Carey Sisson
  • Teresa Spann
  • Hope Roberson
  • Robin Bradley
  • John Chlarson
  • Julee Head
  • Renee Laster
  • Amy Wiley

The Vine - Multicultural Ministry Team

  • Yakko Matamoros
  • Jeanne Vickery
  • Amanda Watson
  • Carol Cole
  • Jenna Cagle
  • Aaron Villeda
  • Maria Aguilar
  • Hector Raudales

Connect Ministry Team

  • Daphne Moses
  • Celeste Corbin
  • Keli Miller
  • Leigh Ladd
  • Evelyn Marshall
  • Jim Rowland
  • Denny Dix
  • Scott Craig
  • Nancy Gay
  • Lisa Clements
  • Debbie Ferguson
  • Deborah Patterson
  • Mick Tabor
  • Janet Tabor
  • Debbie Holmes
  • Debbie Dunaway
  • Linda Browning
  • DeAnn Sharp
  • Jane Graddy
  • Ben Fisher

Recreation Ministry Team

  • Tom Roolf
  • Carli Branson
  • Robin Bradley
  • Luke Hunt
  • Clay Paris
  • Will Rikard
  • Dallas Bunger
  • Derek Miller
  • Josh Hayes
  • Summer Miller
  • Brittany Crockett
  • Jeff Head
  • Deborah Patterson
  • Bill Yarbrough
  • Clay Newman
  • Justin Bailey
  • Randy Lamb
  • Jim Hollman
  • Hamp Williams
  • Ed Ellis
  • Tom Jones

Ministry Coordinators

  • Stephen Ministry Coordinator: Rowland Fisher
    • Stephen Leaders: Linda Zaricor, Debbie Holmes, Roxanne Walker
  • Dorcas Coordinator: Annette Wright
    • Assistant Coordinators: Jan Arrington, Karen Ashley
  • Prayer Shawl Coordinator: Debbie Holmes
  • Lydia's Footsteps Quilt Ministry Coordinator: Diane Rose
  • Library Team Coordinator: Donna Craig
  • Prayer Ministry Coordinator: Jim Russell
  • 4 Men and a Hammer Coordinators: Ed Bodkins, Ron Hornburger
  • Registration Pad and Pew Pocket Coordinator: Judy Hickerson
  • Nursery Coordinators: Holly Johnson, Karen Little
  • Financial Secretary: Denny Dix
  • Fishing Fellowship Chair: Dallas Bunger
  • Men of Valor Coordinator: Jeff Head
  • Children's Activity Bag Coordinators: Linda Yates, Ginger Hemrick
  • Nativity Set Up Coordinator: Lori Bryant
  • Bread of Life Ministry Coordinator: Alecia Sanford
  • Griefshare Coordinator: Diane Rose

Connect Team Coordinators

  • Church Merchandise Coordinator: Lisa Clements, Debbie Holmes
  • Usher Coordinator: Denny Dix
  • Greeter Coordinator: Debbie Holmes
  • Monitor Coordinator: Denny Dix
  • Sunday Morning Connect Coordinator: Debbie Holmes
  • Connect Card Set-Up Coordinator: Linda Browning

Outreach Ministry Coordinators

  • RIFA Soup Kitchen NS Days Coordinator: Renee Laster
  • Wesley Jackson Highlands Work Days Coordinator: Tracey McKnight
  • Isaac Lane Elementary Partnership Team: Linda Browning, Torre Kelley, Sara Larsen, Evelyn Marshall, Diane Rose, Lori Williams, Tatum Winans, Daphne Moses
  • Christmas Mission Mart Coordinators: Lee Russell, Sundi Meyer, Meg Montgomery
  • Room In the Inn NS Coordinator: Karen Fisher
  • Gamasara Church Prayer Ministry Coordinator: Renee Laster
  • Gamasara School Child Sponsorship Coordinator: Lori Williams
  • Gamasara Church Partnership Planning Team: Carey Sisson, Lori Williams, Glenn Laster, Sue Vegors, Daphne Moses
  • El Ayudante Child Sponsorship Coordinators: John Button, Heather Button
  • Mission Supply Coordinator: Heather Button